שֵׁם

משרד הבריאות פועל לבטל את השוק הפרטי בהתפתחות הילד
א׳, ספט׳ 15 2019, 10:00

גלריית תמונות

כרבע מיליון ילדים בישראל סובלים מעיכוב התפתחותי כלשהו, אבל התורים לטיפולים במסגרות הציבורית נמשכים חודשים ארוכים, לפעמים אפילו יותר משנה. עד כה, במידה ולא נמצא תור בטווח של עד שלושה חודשים, משרד הבריאות אפשר להורים לקחת את הילדים לטיפולים פרטיים ולקבל החזר כספי מקופות החולים.

כעת בכוונת משרד הבריאות וקופות החולים לבטל ‏את מתן ההחזרים למטפלים הפרטיים, כך שכל הילדים יופנו לטיפול במסגרות הציבוריות.

לטענת משרד הבריאות, הרפורמה אמורה לגרום למטפלים הפרטיים להשתלב בעבודה בשוק הציבורי, ובכך לגרום לקיצור זמני ההמתנה בשוק הציבורי, ולהפסקת הפקעת המחירים בשוק הפרטי, שנגרם בשל אי פיקוח רגולטורי.

אלא שבארגונים השונים הנלחמים ברפורמה זו, טוענים כי הרפורמה לא תשיג את מטרותיה.

לטענתם, בנוסף לביטול ההחזרים לטיפולים פרטיים, החליט משרד הבריאות [בניגוד להחלטת ועדת הכספים של הכנסת], להעביר תקציבים לקופות החולים עבור תחום התפתחות הילד, ללא קביעת תעריף מינימום לתשלום ליחידות להתפתחות הילד. היחידות, המפוקחות על ידי משרד הבריאות, יתקשו לשרוד מהלך זה והן בסכנת סגירה ממשית. 11 יחידות נסגרו בשנתיים האחרונות. לשם הדגמה: היחידה בראש העין, עיר שקולטת מאות משפחות חדשות, הצטמצמה, ובמקום לטפל במאות ילדים מטפלת בעשרות בלבד. מה יקרה כש-30,000 ילדים המטופלים ביחידות להתפתחות הילד + 15,000 ילדים המטופלים בפרטי יצטרפו ל-22,000 אלף הילדים שכבר ממתינים בתורים?

ללא החזר להורים על טיפול פרטי לאחר 3 חודשי המתנה, לא יהיה לחץ על קופות החולים לספק את השירות בזמן סביר, והילדים, בעיקר מהשכבות החלשות והפריפריה, לא יגיעו לטיפול ויצברו פערים, ובסופו של דבר החינוך המיוחד יגדל אף יותר.

לדבריהם, כבר היום במכוני התפתחות הילד, בקופות ובבתי החולים נפגעות לעתים איכות ומקצועיות הטיפול, בשל הפניית ילדים לטיפולים קבוצתיים כשנדרשים טיפולים פרטניים, הפסקת טיפולים לילדים אחרי סדרה או שתיים (12-24 טיפולים) על אף נחיצות המשך, והיעדר הדרכה למטפלים בחלק מהמכונים. המכונים עושים הכל כדי לחסוך בעלויות הטיפול לקופה ולקצר את זמני ההמתנה, וזאת על חשבון הילדים שזקוקים לעזרה התפתחותית.

אלא לדברי משרד הבריאות: "המצב כיום הוא שמטפלים מעדיפים לעבוד במסגרת פרטית בשל שכר גבוה, ולכן אינם מגיעים לעבוד במגזר ציבורי. בשל כך נוצרים תורים ארוכים במערכת הציבורית. במסגרת הפעילות שמקדם המשרד, יקבלו קופות החולים תמריץ לרכוש שירותים מהמגזר הציבורי, או לפתח שירות כזה אצלן, כך שאנו צופים שזה יביא גם לתוספת תקנים וגם לעליית שכרם של המטפלים במגזר זה. ביטול ההחזרים לטיפולים פרטיים שהחלו לא יחול על מקרים ייחודים, בהם חלק מהמקרים על הרצף האוטיסטי".

כך גם הגיבו לטענות בקופ"ח 'מכבי', בתובתם לעתון 'ידיעות אחרונות': "יש לחזק את יכולת ההורים לקבל את הטיפול במסגרת ציבורית ובתשלום השתתפות עצמית בלבד (כ־30 שקלים לטיפול) ולא פי חמישה ושישה מהסכום הזה, כפי שקורה במערכת הפרטית".


הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ 'עדכונים בבית שמש' וקבלו את כל העדכונים, האירועים והמבצעים בבית שמש!
לחצו ושתפו גם לחברים: http://bit.ly/Idkunim-3

גלריית וידאו

1

פריטים

ה׳, ספט׳ 12 2019, 13:04
מגש משפחתי, סלט יווני וטבעות בצל ב-75 ש"ח בלבד!

CATEGORIES

 לא נמצאו תוצאות
לא נמצאו תוצאות
נסה לשנות את החיפוש או המסנן שלך כדי למצוא את מה שאתה מחפש.
אין פריטים

המשויך לחברה

 לא נמצאו תוצאות
לא נמצאו תוצאות
נסה לשנות את החיפוש או המסנן שלך כדי למצוא את מה שאתה מחפש.
אין פריטים

דוברים

There are no speakers found

ספונסרים

There are no sponsors found

מארגנים

 לא נמצאו תוצאות
לא נמצאו תוצאות
נסה לשנות את החיפוש או המסנן שלך כדי למצוא את מה שאתה מחפש.
אין פריטים

הורדות

 לא נמצאו תוצאות
לא נמצאו תוצאות
נסה לשנות את החיפוש או המסנן שלך כדי למצוא את מה שאתה מחפש.
אין פריטים