עמק האלה לובש בימות החורף ובראשית האביב, שמלה ירוקה, המנוקדת בשלל צבעי פריחה. חלק מהגבעות שסביב העמק נצבעות באדום הכלניות, אחרות בוהקות בצהוב החרציות, ורק גבעה אחת עוטה את הצבע הכחול־סגול. זוהי גבעת התורמוסים. הגבעה מכונה במפות בשם תל שׂוּכֹה, והיא מתמלאת בחודשים פברואר ומרץ , באלפי תורמוסים גבוהים ומרשימים. את התורמוסים מקיפים חרדלים, קחוונים, רקפות, כלניות, חרציות ושומיות, שיוצרים מראה צבעוני ומרהיב. תענוג לטייל בשבילי התל, להשקיף על נופי עמק האלה וליהנות מהפריחה המשגעת.
נקודת מוצא וסיום: רחבת חנייה למרגלות תל שׂוּכֹה, לצד כביש 375 וסמוך לצומת האלה. אופי המסלול: מתאים לקבוצות גדולות וקטנות, למשפחות, לזוגות ולחובבי פריחה.
סוג המסלול: מעגלי. דרגת הקושי: בינונית. אורך המסלול: כקילומטר. משך הטיול: שעה – שעה וחצי. אופי ההליכה: עליות וירידות, חלקן תלולות וחלקן מתונות, בשבילים צרים ורחבים. המסלול חשוף לשמש לכל אורכו. תשלום ושעות פתיחה: ללא תשלום וללא הגבלת שעות.
ממקום החנייה נמשיך ישר בשביל רחב המסומן בשחור. אחרי 3-2 דקות הליכה, נפנה במזלג שבילים לשביל השמאלי, שמקיף את תל שוכה. נלך עוד כ־50 מטר, ונפנה שמאלה בשביל צר, שמטפס לראש התל. נעלה במשך 15-10 דקות בשביל התלול, ולמרות המאמץ נהנה מההליכה בשטח המוריק והפורח. רקפות ורודות מציצות מבין הסלעים, כלניות אדומות גדלות מסביב, חרציות וחרדלים מוספים גוון צהוב, וקחוונים ממלאים את השטח בלבן.
כאשר נגיע מדרגה אחת מתחת לראש התל, נתחיל לראות תורמוסים כחולים־סגולים. התורמוסים ניצבים גאים, ובולטים בפריחתם הגבוהה ובצבעם העז. כשנגיע לראש התל נגלה משטחים סגולים רחבי ידיים, ואלה נתנו לתל את שמו המודרני – גבעת התורמוסים. על פסגת הגבעה נפגוש בשביל צר המסומן בכחול, ונפנה בו ימינה. נלך עם השביל ונתרשם משרידי המבנים הקדומים ומבור המים העתיק שנראה בדרך. לאחר הליכה קצרה, נגיע לתצפית יפה. נוף עמק האלה פרוש למרגלותינו, ושדותיו המוריקים בוהקים באור השמש. מעברו השני של העמק נראה את תחנת הלוויינים, את קיבוץ נתיב הל"ה ואת שורת גבעות שפלת יהודה, שתוחמות את העמק מצפון.
ממזרח מתרומם רכס הרי חברון, ונוכל לזהות בו את יישובי גוש עציון, לפי מגדלי המים הגבוהים. לאחר שנהנה מהפריחה ומהתצפית, נחזור אל השביל המסומן בכחול. נפנה בו ימינה ונחזור מעט אל צומת השבילים. נמשיך ישר ונרד דרך שיפוליו הצפוניים של התל, אל רחבת החנייה. נלך בשביל המתפתל, בין תורמוסים, כלניות ורקפות, ונהנה מכל רגע. בתוך כ־15 דקות של ירידה, שחלקים ממנה מעט תלולים, נגיע אל המכונית הממתינה לנו ברחבת החנייה.
המידע מתוך סדרת ספרי הטיולים 280 מסלולי פריחה צבעוניים, אתר ואפליקציית 'מסלולים'. http://bit.ly/2Bf39pd
©ShemeshOnline
קבלו את כל העדכונים, האירועים והמבצעים בבית שמש!
הקליקו ובחרו את הפלטפורמה המועדפת עליכם: https://yes.shemesh.co.il/social-h/