שֵׁם

יום העצמאות 2019 - 71 אתרי מורשת נפתחים ללא תשלום ביום העצמאות!
ג׳, מאי 07 2019, 13:00

המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל מפרסמת רשימה של 71 אתרי מורשת הנפתחים ביום העצמאות ללא תשלום.

להלן רשימת האתרים באיזור ירושלים והסביבה:

 

מוזיאון חצר הישוב הישן: תאטרון חי: ימי הצנע (מחווה לתערוכה “ממשבר לתקומה” – סיפורם של מפוני העיר העתיקה בשנים 1958-1948). חזרה לימי התום בירושלים של ימי מלחמת העצמאות והעשור הראשון למדינה: על מתכונים מחובזה וטיגון בשמן קוקוס, המאבק ב”שוק השחור”, קיבוץ גלויות והגשמת חלום בן אלפיים שנה.

סיורים מודרכים בתערוכות (כל שעה עגולה), משחק אינטראקטיבי לכל המשפחה- “חיים כמו פעם בירושלים”. שעות פתיחה: 15:00-10:00. רח’ אור החיים 6, הרובע היהודי טלפון: 02-6276319, 052-4002478

 

גבעת התחמושת: כבכל שנה, ביום העצמאות, מרכז מורשת מלחמת ששת הימים בגבעת התחמושת פותח את שעריו לציבור הרחב. ביום זה הכניסה והפעילות העניפה בחינם ותכלול הקרנת המיצג האורקולי לאורך כל היום, סיורים מודרכים לאתר הקרב, כניסה להיכל ההנצחה המרגש והמרהיב, צפייה בתערוכת צילומי ירושלים והדובדבן שבעוגה: פריסת אמצעים עדכנית, מרשימה, מגוונת ומרתקת באדיבות גדס”ר צנחנים. בואו להתחבר, להתרגש, לקבל השראה ולחוש גאווה לאומית ממורשת של ערכים והישגים גבעת התחמושת – מאז ולתמיד! הפעילות מתאימה לכל המשפחה, תתקיים משעה 09:00 ועד 16:00. רח’ זלמן שרגאי 5 ירושלים  חניה חינם בחניונים הציבוריים, הגעה נוחה עם הרכבת הקלה. טלפון: 2967* דוא”ל: אתר אינטרנט: http://www.g-h.org.il/


 בית ילין במוצא: לפני למעלה מ-120 שנה ירדה מירושלים משפחה יהודית אל עמק מוצא בואכה נחל שורק ובנתה בו בית יהודי ראשון ובודד. משפחה זו הייתה משפחתם של יהושע ילין ואשתו שרח שהחליטו שהגיעה העת לממש את משאלת ליבם מזה שנים. היאחזותם בקרקע והמשק החקלאי שעיבדו הובילה שנים בודדות לאחר בואם להקמת המושבה מוצא. הבית, שנבנה בשנת 1890, עמד בחורבנו ושיממונו בסיבוב מוצא עד לפני עשר שנים, אז שיקמה אותו המועצה לשימור אתרים והוא משמש כיום מרכז מבקרים בו אפשר לשמוע את סיפורם המרתק ויוצא הדופן של מייסדי המושבה מוצא ושל בני משפחת ילין המהווים דוגמא ומופת לחלוציות, התמדה ואהבת הארץ. טלפון: 02-5345443, 052-4257345 (בשעות הבוקר וביום האירוע). דוא”ל:


 מרכז מורשת גוש עציון – כפר עציון: מכתבי אהבה במלחמה – מיצג חדש באתר ההנצחה המחודש בכפר עציון. סיפור הקמתו של גוש עציון במיצג חדיש הממחיש את ההעפלות לקרקע של המתיישבים את נפילת הגוש, חזרת הבנים והקמת הגוש ברביעית. יצירת מופת המגוללת את סיפורו יוצא הדופן של גוש עציון ממלחמת העצמאות ועד חזרת הבנים הביתה, לאחר מלחמת ששת הימים. 240 לוחמים נפלו בהגנת גוש עציון. “בארבע נקודות לא נתנו לאויב לגשת לשערי העיר. רבים, רבים מידי בשבילנו נפלו שם. אבל אם קיימת ירושלים עברית אזי התודה הראשונה של ההיסטוריה הישראלית ושל העם כולו נתונה על כך בראש ובראשונה ללוחמי גוש עציון”. (דוד בן גוריון, תש”ט 1949). המיצג מוקרן באמצעים טכנולוגיים חדשניים, בסדרת אולמות ומעברים ובמרכזם חורבות ה “בונקר” בו נפלו אחרוני המגינים בכפר עציון. אורך המיצג כ- 60 דקות, בשפות עברית ואנגלית. עוד באתר: בית עדות- תערוכת קבע, עמדת תצפית , ארכיון לתולדות גוש עציון. טלפון: 02-9935160 דוא”ל:

 

מוזיאון מגדל דוד: המוזיאון לתולדות ירושלים ממוקם במצודה העתיקה בסמוך לשער יפו. המוזיאון מציג את סיפורה של העיר ואת האירועים המרכזיים בתולדותיה מן האלף השני לפני הספירה ומדגיש את חשיבות ירושלים לבני שלוש הדתות. המצודה עצמה היא אתר ארכיאולוגי מרתק ובו עדות וייצוג של העיר על כל תקופותיה. סיורים מודרכים: בתערוכה החדשה- ההר, ברחבי המצודה, במוזיאון, מגדל התצפית, בחפיר המצודה ובקישלה. משחק- פעילות משפחתית: סמל המדינה וסמל עיר הבירה ירושלים. פעילות עצמית למשפחות ברחבי המוזיאון, בעקבות האלמנטים המרכיבים את סמל המדינה וסמל העיר ירושלים. ירושלים שבלב– השחקן והזמר גולן אזולאי במופע של שירים וסיפורים על ירושלים, שלוקח את הקהל אל ההווי הירושלמי של אז ושל היום. המופע בשעה 16:30. המוזיאון יהיה פתוח בשעות: 17:30-10:00. הכניסה תתאפשר עד לשעה 16:30. טלפון: 2884* אתר אינטרנט: https://www.tod.org.il/

 

מוזיאון אסירי המחתרות ירושלים: המוזיאון שוכן במבנה “אכסניית הצלייניות הרוסיות” שנבנה בשנות השישים של המאה ה-19 כחלק מ”מגרש הרוסים”. בתקופת שלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל (1948-1917) הוסבה האכסניה לבית סוהר מרכזי, ונכלאו בו מאות מלוחמי המחתרות – ה”הגנה”, האצ”ל ולח”י – שנתפסו במאבק להגנת היישוב, לעלייה חופשית ולהקמת מדינה עברית.

המוזיאון הוא שיחזור הכלא המנדטורי ובו תאי האסירים, תאי צינוק, חדר גרדום, בית כנסת וחדר בריחה. בביקור במוזיאון מתוודעים לסיפורים ולדמויות שמאחורי הסורגים, ובהם: הרב אריה לוין “אבי האסירים”, אהבתם הטרגית של ג’וני (גדעון) פלאי וברכה פולד ופרשת גבורתם של משה ברזני ומאיר פיינשטיין. ובאמצעותם ניתן לחוש את רוח התקופה וללמוד עליה. שעות פתיחה ביום העצמאות: 17:00-09:00 משעול הגבורה 1, מגרש הרוסים, ירושלים Waze: עירית ירושלים, חניון ספרא (חניון בתשלום) טלפון: 02-6233166 / 02-6233167. דוא”ל:


 בית ש”י עגנון: ממלכת הסיפורים – חגיגה עברית בבית עגנון לכל המשפחה. 10:30 – סיורים מומחזים בעקבות דמויות מהספרים. 12:00 – מפגש עם הסופרת אבירמה גולן (“בועות הסבון של גלי”) והמאיירת רוני פחימה (“יקינתון”). 13:00 – סדנאות כתיבה, איור וקומיקס. 13:30 – הצגת ילדים “למה בכה הדג” – דמויות צבעוניות מנייר עפ”י סיפורי עודד בורלא. שעות פתיחת הבית: 16:00-10:00. רחוב קלאוזנר 16, ירושלים טלפון: 02-6714876

 

מרכז מורשת מנחם בגין: חוויה אורקולית יוצאת דופן. המוזיאון מזמן מפגש מרגש עם אחד הפרקים החשובים בתולדות המדינה תוך היכרות עם דמותו של מנחם בגין, ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל. המבקרים מוזמנים “להשתתף באירועים” במפגש עם פרקי חייו השונים של בגין – ללכת ברחובות ורשה, לקחת חלק בדיונים הסודיים של מפקדת האצ”ל, להשתתף בעצרת בחירות סוערת ולבקר בחדר ראש הממשלה בירושלים. המוזיאון לוקח את המבקר למסע בזמן הכולל שחזורים, פריטי מקור, סרטים דוקומנטריים ומומחזים, מסכי מגע אינטראקטיביים, תאורה דרמטית ופס קול עוטף. דרך סיפור קורות חייו של בגין מציע המוזיאון למבקר מפגש היסטורי מרתק עם הרגעים הדרמטיים והמרגשים של מדינת ישראל ועם האירועים המכוננים שעיצבו את דמותה. במקום גם תערוכה על יצחק שמיר הפתוחה לקהל המבקרים. הביקור במוזיאון בסיורים מודרכים ובתיאום מראש בלבד. מספר המקומות מוגבל. טלפון: 02-5652020, 02-5652011  דוא”ל:

 

בית פלוגת הכותל: הסיפור המדהים שעוד לא סופר. מיצג חדש בלב הרובע היהודי מביא לראשונה את סיפורה של פלוגת הכותל- סיפור שכמעט ונשכח מהיסטוריית הישוב היהודי בארץ ישראל. סיפורה של חבורת צעירים מתנועת הנוער בית”ר, שפעלה בגבורה מול המנדט הבריטי לשימור המסורת והקשר בין העם היהודי לכותל המערבי.

הנכם מוזמנים להצצה אל עבר סיפור קטן-גדול ולהצטרף אל המסע של חבורה שפעלה, חלמה, ואהבה בימים מלאי אירועים ותהפוכות. בואו להתרגש יחד עם חבורת הצעירים חדורי המטרה והנחישות ואף להצטרף יחד עמם למאבק להשמעת קולו של השופר ביום הכיפורים. הצטרפו אלינו לפלוגה! אורך המיצג כ-35 דקות. יש לתאם מקום מראש דרך מרכז מורשת בגין. רח’ היהודים פינת פלוגת הכותל. טל’: 02-5652011 דוא”ל:

 

יד לשריון לטרון: אתר יד לשריון מצוי במתחם של בניין משטרת לטרון המנדטורית בלב עמק איילון, הטומן בחובו מורשת גבורה בתולדות עמנו מאז קריאתו של יהושע בן-נון “שמש בגבעון דם וירח בעמק איילון” (יהושע, י’ 12). במלחמת העצמאות ידע העמק קרבות עקובים מדם בניסיון לפרוץ את הדרך לירושלים הנצורה. חטיבה 7 בפיקודו של האלוף שלמה שמיר פרצה את הדרך לירושלים בסמוך לאתר. המשטרה נכבשה במלחמת ששת הימים 1967 על ידי חטיבה 4.

בשנת 1979 הועלה טנק שרמן על המגדל הסמוך לבניין המשטרה ונקבעה עובדה בשטח – כאן יוקם אתר ההנצחה והמורשת של חיל השריון! בשנת 1982 הובאה אבן הפינה מסיני, ומאז הוחל בתנופת בניינו של אתר יד לשריון. המקום משמש מאז כמרכז ההנצחה הפעילה המרכזי של חיל השריון, והפך למוזיאון טנקים מהגדולים בעולם.

אין צורך בתיאום מראש.

אתרי הרובע היהודי


 בית הכנסת החורבה: בית הכנסת המרכזי ברובע היהודי בירושלים, המספר את סיפורה של אחת מהקהילות החשובות ברובע, מהמאה ה-15 ועד ימינו. הביקור בבית הכנסת, שנבנה מחדש לפני כשש שנים, מאפשר למבקרים להתרשם מיופיו המיוחד של חלל בית הכנסת, כולל ארון הקודש הגבוה בעולם, ולשמוע את סיפור המקום – סיפור של אחיזה ועמידה איתנה בירושלים, חרף כל הקשיים שעמדו בפני הקהילה. במסגרת הסיור רואים את ההיסטוריה, בקומת ארכיאולוגיה שנחשפה רק לאחר שחרור ירושלים. מעל הכל, ניתן להתפעל מתצפית מרהיבה ממרפסת כיפת בית הכנסת, 360 מעלות על ירושלים הבנויה. שעות הפעילות 17:00-10:00. סיורים ייצאו בין השעות 16:00-10:00 (כולל). סיורי רובע בנושא קרבות תש”ח ומלחמת ששת הימים יצאו ממנורת הזהב בשעות 12:00 ו 15:00. טלפון: 4987*  אתר האינטרנט: https://www.rova-yehudi.org.il/he/

הבית השרוף: אתם מוזמנים לסרט מרגש, שיכניס אותנו לתוך חיי משפחת קתרוס, משפחת כוהנים ואצולה, ולימים האחרונים שלפני נפילת בית המקדש השני. כאן תרגישו שאתם חלק מפיסת היסטוריה משמעותית, תחוו ותגעו בבתי ודמויות העבר. הכניסה לבודדים ללא תשלום, אין צורך בהזמנה מראש. שעות פתיחה: 17:00-10:00 רח’ תפארת ישראל 2, הרובע היהודי טל’: 4987*

 

בית לוי אשכול: חוויה אינטראקטיבית לכל המשפחה לכבוד יום העצמאות וציון 50 שנה לפטירתו של ראש הממשלה לוי אשכול. בואו לבקר בבית היסטורי שיחזיר אתכם לראשית ימי המדינה. הכירו את האנשים והאירועים שעיצבו את דמותה של מדינת ישראל, סיירו בין התחנות הפזורות ברחבי הבית וצפו בחוויה האור-קולית המספרת אודות חייו ופועלו של ראש הממשלה השלישי, לוי אשכול. שעות פתיחה: 18:00-9:00, בתיאום מראש. בן מימון 46, ירושלים טלפון: 02-6313091 דוא”ל:


לאתרים נוספים בשאר אזורי הארץ לחצו כאן


הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ 'עדכונים בבית שמש' וקבלואת כל העדכונים, האירועים והמבצעים בבית שמש!
לחצו ושתפו גם לחברים: http://bit.ly/Idkunim4

פריטים

ג׳, מאי 07 2019, 10:00
שימו לב לשינויים!
ג׳, מאי 07 2019, 12:00
מתי המטס יעבור מעליכם וכיצד תוכלו להתעדכן בזמן אמת במיקומי המטוסים
ד׳, מאי 08 2019, 13:00
בחרו את הלוקיישן המועדף עליכם

גלריית וידאו

אין פריטים

לחץ כדי לטעון

המשויך לחברה

 לא נמצאו תוצאות
לא נמצאו תוצאות
נסה לשנות את החיפוש או המסנן שלך כדי למצוא את מה שאתה מחפש.
אין פריטים

דוברים

 לא נמצאו תוצאות
לא נמצאו תוצאות
נסה לשנות את החיפוש או המסנן שלך כדי למצוא את מה שאתה מחפש.
אין פריטים

ספונסרים

 לא נמצאו תוצאות
לא נמצאו תוצאות
נסה לשנות את החיפוש או המסנן שלך כדי למצוא את מה שאתה מחפש.
אין פריטים

מארגנים

 לא נמצאו תוצאות
לא נמצאו תוצאות
נסה לשנות את החיפוש או המסנן שלך כדי למצוא את מה שאתה מחפש.
אין פריטים

סיווגים

הורדות

 לא נמצאו תוצאות
לא נמצאו תוצאות
נסה לשנות את החיפוש או המסנן שלך כדי למצוא את מה שאתה מחפש.
אין פריטים